AMATORSKA STACJA METEO
ZIELONA GÓRA | STRUMYKOWA 15
malinowemeteo.net.pl

Opis stacji:

Solarna stacja meteo to w pełni bezprzewodowa konstrukcja. Stacja zasilana jest z ogniwa Li-Ion 3,7 V, 3400 mAh typu 18650 ładowanego przez panel solarny. Dane pomiarowe ze stacji przesyłane są przez domową sieć Wi-Fi do miniaturowego serwera działającego na minikomputerze Raspberry Pi 3 B+. Ten fakt wyjaśnia, skąd pomysł na adres niniejszej witryny: malinowemeteo.zgora.pl.

Stacja meteo zamontowana na filarze balkonu


W pierwotnej wersji stacja wysyłała dane pomiarowe na publiczny serwis IoT ThingSpeak.com. Jednak wolałem uniezależnić się od rozwiązań zewnętrznych firm. Właściciele tego typu serwisów, które aktualnie są darmowe, mogą w każdej chwili wprowadzić opłaty (tak było już raz z rzeczonym ThingSpeak.com - obecnie ten serwis, w rozszerzonej wersji jest już płatny).

Schemat blokowy stacji meteo


Stacja została zamontowana na filarze balkonowym w taki sposób, aby panel solarny wraz z czujnikiem natężenia światła skierowany był na stronę południową. Sama elektronika stacji wraz z czujnikiem temperatury, wilgotności oraz ciśnienia zamontowana jest po przeciwległej stronie filaru, w miejscu ciągłego cienia. Oczywiście nie jest to prawidłowe z punktu widzenia poprawności pomiarów meteo miejsce montażu stacji, jednak warunki (blok mieszkalny) nie pozwalają na inne rozwiązanie. Sam panel solarny wraz z czujnikiem natężenia światła zasłonięty jest od strony wschodniej ścianą budynku - dlatego na wykresach natężenia światła w słoneczne dni odnotowywany jest nagły skok tej wartości. Ze względu na uwarunkowania techniczne montażu stacji nie zdecydowałem się na pomiar innych wartości meteorologicznych jak np. siła i kierunek wiatru czy też opady.

Technikalia:

Stacja podaje tzw. znormalizowane ciśnienie atmosferyczne (inna nazwa: ciśnienie zredukowane do poziomu morza). Jest to wartość ciśnienia atmosferycznego jaka występowałaby na poziomie morza w tych samych warunkach otoczenia (ciśnienie rzeczywiste, temperatura powietrza) w których następuje pomiar.

Podziękowania:

W początkowej fazie projektowania i budowy stacji nieocenioną pomoc otrzymałem od Karl Berger. Dziękuję Karl.

Dziękuję również autorom biblioteki CanvasJS pozwalającej na generowanie świetnych wykresów, za udzielenie bezpłatnej licencji na skrypt CanvasJS.

Galeria:

Poniżej kilka zdjęć mojej stacji meteo.




© 2018 - 2024 by Robert Błaszczak